Program

The program-at-a-glance shows the structure of all conference related activities, including technical and social events. The accepted papers to be presented are  listed below.

The Conference Registration Desk will open on all conference days at 8:30 AM.

Program at-a-glance

        ConTEL 2019      
                   
Date Wednesday, July 3 Thursday, July 4 Friday, July 5
                   
08:30 Registration Registration Registration
                   
Room HS i11 HS i12 HS i13 HS i11 HS i12 HS i13 HS i11 HS i12 HS i13
                   
09:00     Opening     Wisdom Opening      
09:15     Ceremony     Invited Talk 2      
09:30     Keynote
Talk 1
    Steven     Keynote Talk 2
09:45     George K.     Gao     Ivana P.
10:00     Karagiannidis   Wisdom       Zarko
10:15         Talk 1        
10:30 Coffee break Coffee break Lunch break
10:45                  
11:00 Main 1 Vision 1   Main 4 Wisdom EUIMWP Education Crisis  
11:15 4 Papers 5 Papers   5 Papers Keynote 1 Round Table 1 5 Papers 4 Papers  
11:30 S. Aleksic A. Khalighi   S. Zvanovec Talks 2-4    B. Mikac A. Preinerstorfer  
11:45                  
12:00                  
12:15                  
12:30                  
12:45                  
13:00 Lunch Lunch      
13:15                 Closing
13:30                 Ceremony
13:45                  
14:00     Invited Talk 1   Wisdom Invited Talk 3 Excursion
14:15     Michael   Keynote 2 Horst      
14:30     Bergmann     Zimmermann      
14:45                  
15:00 Main 2 Vision 2 EUIMWP Main 5   EUIMWP      
15:15 3 Papers 3 Papers Welcome 3 Papers   Round Table 2      
15:30 F. Teschl Z. Ghassemlooy Presentations 1 M. Kusek          
15:45                  
16:00                  
16:15 Coffee break Coffee break      
16:30                  
16:45 Main 3 Vision 3 EUIMWP Main 6          
17:00 3 Papers 4 Papers Presentations 2 2 Papers          
17:15 M. Matijasevic S. Zvanovec   B. Mikac          
17:30              
17:45              
18:00              
18:15            
18:30 Social Event          
18:45                  
19:00                  
19:15                  
19:30       Gala Dinner      

Detailed program overview

Below you can find a detailed list of technical presentations (the easiest way to search for a specific title or author is by using your browser search function (Ctrl+F)).

Wednesday July 3, 2019

9:00 – 9:30

Conference opening (room HS i13)

9:30 – 10:30

Keynote talk 1 – George K. Karagiannidis: Lighting up the wireless communications: Opportunities, challenges and misconceptions(room HS i13)

11:00 – 13:00

Vision 1: Prof. Khalighi (room HS i12)

  • Flight: A Flexible Light Communications network architecture for indoor environments
    • Elnaz Alizadeh Jarchlo; Sepideh M. Kouhini; Hossein Doroud; Gerhard Maierbacher; Markus Jung; Bernhard Siessegger; Zabih Ghassemlooy; Anatolij Zubow; Giuseppe Caire
  • A Path Loss Model for Vehicle-to-Vehicle Visible Light Communications
    • Hossien Eldeeb; Farshad Miramirkhani; Murat Uysal
  • Experimental Evaluation of Unipolar OFDM VLC System on Software Defined Platform
    • Bassam Aly Mohamed; Mohammed Elamassie; Murat Uysal; Emrah Kinav
  • Flexible OLED based VLC Link with m-CAP Modulation
    • Zahra Nazari Chaleshtori; Andrew Burton; Zabih Ghassemlooy; Stanislav Zvanovec
  • Experimental Investigation of the Effects of Fog on Optical Camera-based VLC for a Vehicular Environment
    • Elizabeth Eso; Andrew Burton; Navid Bani Hassan; Mojtaba Mansour Abadi; Zabih Ghassemlooy; Stanislav Zvanovec

Main 1: Prof. Aleksic (room HS i11)

  • Modern mobile emergency applications: fact or fiction?
    • Urban Sedlar; Luka Korsic; Janez Sterle; Jaka Cijan; Mojca Volk
  • QoE evaluation of WebRTC-based Mobile Multiparty Telemeetings in Light of Different Video Codec Settings
    • Dunja Vucic; Lea Skorin-Kapov
  • Joint Congestion Control and Resource Allocation for Massive MTC in 5G Networks Based on SCMA
    • Luciano Miuccio; Daniela Panno; Salvatore Riolo
  • Advanced Handover Self-Optimization Approach for 4G/5G HetNets Using Weighted Fuzzy Logic Control
    • Abdulraqeb Alhammadi; Mardeni Roslee; Mohamad Yusoff Alias; Ibraheem Shayea; Saddam Alraih

14:00 – 14:45

Invited talk 1: Michael Bergmann (room HS i13)

15:00 – 16:15

Vision 2: Prof. Ghassemlooy (room HS i12)

  • The first tests of smartphone camera exposure effect on optical camera communication links
    • Shivani Rajendra Teli; Stanislav Zvanovec; Zabih Ghassemlooy
  • Self-powered Weak Light LED-LED Communications
    • Shuang Liang; Shangbin Li; Qiqi Pan; Zhengyuan Xu
  • Vehicular Communications in Tunnels using VLC
    • Edmundo Torres Zapata; Rafael Perez-Jimenez; Victor Guerra; Jose Rabadan

Main 2: Dr. Franz Teschl (room HS i11)

  • Some Notes on Phase Noise Generation and the Impact on DVB-S2x Waveforms
    • Harald Schlemmer; Tobias Taenzer; Johannes Ebert; Wilfried Gappmair
  • A Simulation Environment for UWB Hardware Development and Protocol Design
    • David Veit; Michael Gadringer; Erich Leitgeb
  • THz-communications and their relations to frequency domain THz spectroscopy
    • Peter Planinsic; Dušan Gleich; Blaz Pongrac

16:45 – 18:00

Vision 3: Prof. Zvanovec (room HS i12)

  • Simulation of Rolling Shutter Acquisition in Optical Camera Communications
    • Vicente Matus; Victor Guerra; Cristo Jurado-Verdu; Jose Rabadan; Rafael Perez-Jimenez
  • A Simplified Model for the Rolling Shutter Based Camera in Optical Camera Communications
    • Xicong Li; Zabih Ghassemlooy; Andrew Burton; Navid Bani Hassan; Stanislav Zvanovec; Rafael Perez-Jimenez
  • Multiple Access Techniques for VLC in Large Space Indoor Scenarios: A Comparative Study
    • Mahmoud Eltokhey; Mohammad-Ali Khalighi; Zabih Ghassemlooy
  • Improving Performance in one Transmitter RSS based VLP System Employing Multiple Receivers
    • Neha Chaudhary; Luis Nero Alves; Zabih Ghassemlooy

16:45 – 17:30

Main 3: Prof. Matijasevic (room HS i11)

  • Virtual Reality Serious Game Prototype for Presenting Military Units
    • Ivana Gace; Lucija Jaksic; Ilir Murati; Iva Topolovac; Matea Žilak; Zeljka Car
  • Smart Virtual Care Centers in the Context of Performance and Privacy
    • Denis Gracanin; Benjamin Knapp; Thomas L. Martin; Sarah Parker
  • Challenges in Assessing Network Latency Impact on QoE and In-Game Performance in VR First Person Shooter Games
    • Sara Vlahovic; Mirko Suznjevic; Lea Skorin-Kapov

Thursday July 4, 2019

9:15 – 10:00

Invited talk 2 – Steven Gao: Compact MIMO antennas for mobile terminals in 5G(room HS i13)

10:00 – 10:30

Wisdom talk 1: Benito Sanz-Izquierdo (room HS i12)

11:00 – 13:00

Main 4: Prof. Zvanovec (room HS i11)

  • Optical Technologies: An Important Enabler for Smart Systems and Infrastructures
    • Slavisa Aleksic
  • Analysis of Continental Fog Micro-physical Parameters: Effect of PSA on Optical Attenuation
    • Misha Ghauri; Sajid Sheikh Muhammad; Erich Leitgeb
  • A Study of Spatial and Temporal Dispersion in Turbulent Underwater Optical Wireless Channel
    • Callum T Geldard; John Thompson; Wasiu O. Popoola
  • Suitability of Optical Wireless Communication receivers for Virtual Reality Applications
    • Victor Guerra; Jose Rabadan; Rafael Perez
  • Beam Quality Factor and Its Effect on Laser Beam through Anisotropic Turbulence for OWC
    • Zhan Gao; Ziyang Li; Anhong Dang

Wisdom Keynote 1, Talks 2-4 (room HS i12)

  • Keynote talk 1: Patrick Reynard
  • Talk 2: Rui Xu
  • Talk 3: Jan Koehler
  • Talk 4: Alexander Standaert

14:00 – 14:45

Invited talk 3 – Horst Zimmermann:APD and SPAD receivers (room HS i13)

Wisdom Keynote Talk 2: Greg Gibbson (room HS i12)

15:00 – 16:15

Main 5: Prof. Kusek (room HS i11)

  • Call Blocking Probabilities in a Two-Link Loss Model with Restricted Accessibility
    • Irene Lidia Keramidi; Ioannis Moscholios; Panagiotis Sarigiannidis; Michael D. Logothetis
  • Distributed Data Platform for Automotive Industry: A Robust Solution for Tackling Big Challenges of Big Data in Transportation Science
    • Dario Pevec; Hrvoje Vdović; Ivana Gace; Matea Sabolic; Jurica Babic; Vedran Podobnik
  • Novel Optical Network Design for Automotive Applications using ROADMs
    • Daniel Kraus; Hristo Ivanov; Erich Leitgeb

16:45 – 17:30

Main 6: Prof. Mikac (room HS i11)

  • Technical Analysis of an Initial Coin Offering
    • Alen Hrga; Federico Matteo Bencic; Ivana Podnar Zarko
  • A Performance Evaluation of Spatial Indices for Geospatial Publish/Subscribe Systems
    • Kresimir Pripuzic; Martina Marjanovic; Aleksandar Antonic; Damjan Katusic; Ivan Livaja

Friday July 5, 2019

9:30 – 10:30

Keynote talk 2 – Ivana Podnar Žarko: Why Interoperability Matters to Your or Any IoT Solution (room HS i13)

11:00 – 12:45

Crisis & Disaster Management: Alexander Preinerstorfer (room HS i12)

  • On emergency and military telecom services: a thorns road to IP world
    • Manfred Sneps-Sneppe; Dmitry Namiot
  • Web-based transport management tool-suite (KeepOperational) for crisis management
    • Eric Neidhardt; Sandra Bähr; Ronald Nippold; Carsten Dalaff
  • Evaluation of TETRA SDS Performance and GPS Accuracy in Real-World Scenarios
    • Martina Umlauft; Christian Raffelsberger
  • Satellite Imagery and On-Site Crowdsourcing for Improved Crisis Resilience
    • Refiz Duro; Peter Kutschera; Meng-Ming Chen; Sebastian Sippl; Tanja Gasber; Daniel Auferbauer; Alexandra-Ioana Bojor; Volodymyr Andriychenko; Kuo-Yu Chuang

11:00 – 13:00

Educational Paradigms: Prof. Mikac (room HS i11)

  • University collaboration in creating and implementing innovative intensive programme focussed on ICT
    • Jurica Babic; Ignac Lovrek; Vedran Podobnik; Felipe Penaranda-Foix
  • The importance of face-to-face teaching at fundamental telecommunication courses
    • Mladen Sokele; Trpimir Alajbeg; Ivan Lujo
  • Portable MiniLab for Hands-on Experimentation with Software Defined Networking
    • Sebastian Troia; Ligia Maria Moreira Zorello; Guido Maier; Giacomo Verticale; Paolo Giaccone
  • Curriculum of a Telecommunications Study Program – A Matter of Trends?
    • Igor Miladinovic; Sigrid Schefer-Wenzl; Heimo Hirner
  • E-content and tool selection in the Cloud-based Online-CADCOM platform for computer-aided design in communications
    • Galia Marinova; Ognyan Chikov; Blaz Rodic

13:15 – 13:45

Closing ceremony (room HS i13)


Technical cosponsorship:

IEEE Austria Section
IEEE Austria Section

IEEE Croatia Section
IEEE Croatia Section

IEEE Communications
/ Microwave Theory and Techniques
Societies Joint Austria Chapter

IEEE ComSoc Croatia Chapter
IEEE ComSoc Croatia Chapter

Organizers:

[TU Graz logo]

Graz University of Technology
Faculty of Electrical and Information Engineering
Austria

[UniZG FER logo]

University of Zagreb
Faculty of Electrical and Computer Engineering
Croatia

Patrons:

[NXP logo]
PLATINUM PATRON:
NXP Semiconductors

[Rekirsch logo]
DIAMOND PATRON:
Rekirsch Elektronik

[Anritsu logo]
DIAMOND PATRON:
Anritsu

 

Special Acknowledgement:

[Stadt Graz sign]

City of Graz

[Steiermark coat of arms]

Province of Styria